Kto znajdzie pracę w Szwecji?

28Lu08

Od 2004 r. szwedzki rynek pracy jest otwarty dla Polaków – mają oni tam takie same prawa pracownicze jak Szwedzi. Mimo to kraj ten cieszy się mniejszym zainteresowaniem niż inne państwa skandynawskie. Dlaczego?

Na zatrudnienie w Szwecji mogą liczyć tylko niektóre grupy zawodowe. – Szwedzcy pracodawcy zgłaszają zapotrzebowanie głównie na pracowników z branży budowlanej: zbrojarzy, cieśli szalunkowych, spawaczy, a także monterów rurociągów – przyznaje Marta Kaczmarczyk z agencji pracy Sweden Connect. Szwedzi są wymagający, ale warunki pracy (ustalane w układach między branżowymi związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców) gwarantują wysokie standardy pracy i ochronę praw pracowniczych.

Dla kogo zatrudnienie?

Tydzień pracy w Kraju Trzech Koron wynosi tyle samo, co w Polsce (40 godzin z przerwą na lunch w ciągu dnia). Pracownikom przysługuje 25 dni roboczych urlopu w roku. Dodatkowo na emigrantów czekają dobre zarobki i liczne zabezpieczenia socjalne. Dlaczego więc mniej Polaków wyjeżdża do pracy w ten rejon Skandynawii? Jedną z przyczyn może być dość niskie bezrobocie (5-6 proc.). Obcokrajowcom łatwiej jest znaleźć pracę w wybranych sektorach bądź zawodach, w których występuje niedobór pracowników. Są to m.in.: służba zdrowia, opieka nad starszymi osobami, usługi remontowe, sprzątanie. W polskich agencjach pośrednictwa pracy najwięcej ofert czeka na budowlańców, którzy są tam szczególnie cenieni. – Szwedzi są bardzo zadowoleni z pracowników znad Wisły – mówi Marta Kaczmarczyk. – Doceniają oni przede wszystkim ich umiejętności zawodowe i wiedzę, często jednak ze względu na barierę językową Polacy wykonują pracę poniżej swoich kwalifikacji – wyjaśnia. W wypadku nieznajomości języka pośrednictwo agencji między szwedzkimi pracodawcami a pracownikami może okazać się bardzo pomocne. Do Szwecji na pewno nie warto wyjeżdżać w ciemno. Taki wyjazd jest ryzykowny przede wszystkim ze względu na wysokie koszty utrzymania na miejscu.

Sposób na język

Ze Szwedami można swobodnie porozumieć się po angielsku, ale znajomość szwedzkiego jest najczęściej warunkiem znalezienia pracy w takich zawodach, jak aptekarz, architekt, pielęgniarka, stomatolog, położna, fryzjer czy monter instalacji elektrycznych. Niekiedy potrzebne są też dokumenty poświadczające uznanie kwalifikacji zawodowych (informacje można znaleźć na stronach http://www.hsv.se lub http://citizens.eu.int). Od pracowników branży budowlanej wymagane jest przede wszystkim kilkuletnie doświadczenie. – W przypadku ofert pracy w budownictwie znajomość szwedzkiego nie jest wymagana, ponieważ na miejscu w każdym regionie kraju mamy swojego koordynatora – mówi Marta Kaczmarczyk. – Taka osoba pomaga w załatwieniu wszystkich formalności, jak choćby rejestracja w urzędzie czy założenie konta bankowego – dodaje. Inne rozwiązanie oferuje Anna Sroka z agencji ICC Staff. – Ci, którzy nie znają języka, wysyłani są zwykle z 4-5-osobową brygadą, gdzie co najmniej jeden z pracowników pełni rolę tłumacza – informuje. Zdarza się też, że agencja organizuje jeszcze w kraju kurs nauki podstaw szwedzkiego, którego koszt pokrywa szwedzki pracodawca. Pracownik płaci jedynie za dojazd na szkolenie, które odbywa się w kraju.

Bez pozwolenia i na własną rękę

Ponad połowę tego skandynawskiego kraju zajmują lasy, co w okresie letnim wykorzystują sezonowi zbieracze runa leśnego. Ten sposób zarabiania jest szczególnie popularny na południu kraju, w Skanii (Skane). Pracy najlepiej szukać na własną rękę, bo jak przyznaje Anna Sroka, ogłoszenia z branży rolnej pojawiają się sporadycznie. W przypadku pracy przy zbiorze runa leśnego niepotrzebne są żadne pozwolenia – również na pobyt, jeśli trwa nie dłużej niż trzy miesiące. Jednak zarobki nie należą do wysokich i wahają się w granicach 5-6 tys. koron szwedzkich (1,9-2,3 tys. zł). Najlepiej więc podróżować własnym samochodem, inne środki lokomocji są bardzo kosztowne. Zielona karta nie jest wymagana, wystarczy dowód ubezpieczenia OC. Należy jednak pamiętać, że nie ma tam praktycznie możliwości tankowania gazu na stacjach paliw. Więcej informacji o obowiązujących wymogach można znaleźć na stronach urzędu drogownictwa (Vagverket): http://www.vv.se .

Czy to się opłaca?

Standardy życia w Szwecji są bardzo wysokie. Wiąże się to jednak z wysokimi kosztami utrzymania. Jednopokojowe mieszkanie w Sztokholmie można znaleźć już za 4-5 tys. koron szwedzkich (1,5-1,9 tys. zł) miesięcznie. Zwykle w pierwszym miesiącu wymagana jest wpłata depozytu w wysokości miesięcznego czynszu. Nieco tańszym rozwiązaniem, zwłaszcza na początku, może okazać się pomoc agencji pośrednictwa pracy. – Swoim pracownikom oferujemy pokój w wynajmowanym przez nas mieszkaniu, za który lokator płaci ok. 2,8 tys. koron szwedzkich (ok. 1,5 tys. zł) miesięcznie – mówi Marta Kaczmarczyk. Wszystkie wydatki związane z życiem w tym kraju udaje się pokryć dzięki dość wysokim pensjom. Obecnie wykwalifikowana pielęgniarka otrzymuje w Szwecji ok. 21 tys. koron (8 tys. zł), natomiast budowlańcy mogą liczyć na zarobki w granicach 16-17 tys. koron szwedzkich (6-6,5 tys. zł) na rękę. Królestwo Szwecji stwarza przede wszystkim szansę na spokojne życie w otoczeniu nieskażonej przyrody. Dla tych, których nie zrażają mroźne zimy, zwłaszcza na północy kraju, dodatkową zachętą mogą okazać się choćby długie urlopy rodzicielskie dla obojga małżonków czy ubezpieczenie wypłacane na wypadek bezrobocia. Przykładowe ceny: Chleb – 16-22 koron (6-8,3 zł), Ser żółty (250 g) – 20 koron (7,6 zł), Sok pomarańczowy (1 l) – 16 koron (6 zł), Mleko (1 l) – ok. 8 koron (3 zł)

Pierwsze kroki w Szwecji

1. Migrationsverket – szwedzki urząd migracyjny. Tu należy się ubiegać o prawo pobytu (Uppehallstillstand), jeśli zamierzasz zostać w Szwecji dłużej niż trzy miesiące. Więcej informacji na stronie http://www.migrationsverket.se

2. Skattekontoret – urząd skarbowy. Tu otrzymasz kartę podatkową i szwedzki numer indentyfikacyjny (personnummer). Przyznawany jest on na minimum rok. Bez niego nie będziesz mógł założyć konta w banku czy wynająć mieszkania. Procedura trwa 7-10 dni. Więcej na stronie http://www.skatteverket.se

3. Forsakringskassan – zakład ubezpieczeń. Należy zgłosić się tu zaraz po otrzymaniu numeru identyfikacyjnego lub numeru tymczasowego. Opieka medyczna dla osób ubezpieczonych jest płatna. Cennik usług określają szwedzkie władze lokalne. Za wizytę u specjalisty lub pomoc w nagłym wypadku (w zależności od hrabstwa i specjalności lekarza) płaci się od 130 do 300 koron (45-115 zł). Bezpłatna opieka szpitalna przysługuje po przekroczeniu kwoty 900 koron (350 zł) w ciągu 12 miesięcy oraz w przypadku leczenia dzieci osób ubezpieczonych (do lat 20). Więcej informacji pod adresem http://www.fk.se (strona dostępna też po angielsku).

Źródło: Praca i życie za granicą

Reklamy


No Responses Yet to “Kto znajdzie pracę w Szwecji?”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: